AKADEMİ AÖF
"tek günde ders geçme tekniği"
27 yıllık ALFA Akademi güvencesiyle
AÖF koordinatörü / Rehber öğretmen  
Sinan Hoca: 0530 411 66 30   
Yeni üyelik    |    Üye Paneli
 
   

     

2022 KPSS'ye nasıl hazırlanmalı?

2022 KPSS B’ye NASIL HAZIRLIK YAPILMALI?

KPSS hazırlık surecinde en önemli nokta başlangıç stratejisini doğru belirlemektir. Aday daha işin başında kendi seviyesini iyi tespit etmeli, ardından ulaşmak istediği hedefi net olarak belirlemeli ve son olarak bu hedefe ulaşmak için kendisine bir yol haritası çizmelidir. Sizin de stratejinizi belirlerken aşağıdaki soruları kendinize sormanız gerekir: 

  1. Hangi öğretim düzeyinden (lise/önlisans/lisans) sınava gireceksin? Biliyorsunuz KPSS’ye mezun olduğunuz en üst öğretim düzeyinden girmek zorundasınız. Örneğin lisans kpss başvuru tarihi itibarıyla lisans mezunu birisi sınava lisans mezunu olarak girmek zorundadır. Artık önlisans veya lise düzeyinden sınava girme hakkı yoktur.  Benzer şekilde, önlisans programından mezun bir aday, aynı zamanda lisans öğrencisiyse, lisanstan değil önlisans düzeyinden sınava girebilir. Ancak lisans kpss başvuru tarihinden önce lisans bölümünden mezun olabilecekse sınava lisans düzeyinden de başvuru yapabilecektir. Bu şekilde mezun olan bir aday lisans düzeyinden sınava girebilir. Yalnız bu kez de lisans mezunu sayılacağı için artık önlisanstan sınava giremez; bu şekilde sınava girse ve yerleştirmesi yapılsa dahi bu durum anlaşıldığında ataması iptal edilir. Dolayısıyla bir üst öğrenimden bir bölümde okuyorsanız ne zaman mezun olacağınıza karar verirken çok dikkatli olmanız gerekir. 
  2. Hangi bölüm veya bölümlerden tercih yapacaksın? KPSS yerleştirmelerinde adaylar aynı öğrenim düzeyinden birkaç farklı bölümden birlikte tercih yapabilmektedir. Örneğin iki farklı önlisans bölümünden mezunsanız istediğiniz birinden veya her ikisinden tercih yapabilirsiniz. Burada atama puanlarına bakarak avantajlı olunan bölümlere yönelmek gerekir.
  3. Bölümünün atama puanları son 4yıllık alımda (2014-2020) kaçta kalmış? Sınava gireceğiniz öğretim düzeyini seçerken de, yerleştirme tercihlerinizi hangi bölümden yapacağınıza karar verirken de en önemli husus bölümlerin geçmiş yıllardaki atama sayıları ve puanlarıdır. Zira bu rakamlar bölümden bölüme çok değişkendir. İki farklı önlisans bölümünü karşılaştıralım. Örneğin 2016 yılı puanıyla yapılan merkezi yerleştirmelerde tapu kadastro bölümü mezunlarından 471 kişinin ataması yapılmış ve en son atanan kişinin puanı 65,5 olurken; muhasebe bölümü mezunlarından 427 kişinin ataması yapılmış ve en son atanan kişinin puanı 84,6 olmuştur. İki önlisans programı arasında 20 puana yakın bir fark olduğu görülmektedir.  
  4. Son alımlara göre alman gereken puan yaklaşık olarak kaç nete denk geliyor? İşin başında hedeflediğiniz net sayısı aşağı yukarı belli olmalı. Bilindiği gibi sınavların zorluk derecesi yıldan yıla değişiklik gösteriyor ve standart sapmalar değişiyor. Sonuç olarak belirli bir puanı almak için gereken net sayısı her yıl farklılık gösteriyor. Örneğin zor bir sınav olan 2016 yılı önlisans KPSS’de 80 puan için 57 civarı bir net yeterliyken, 2018 yılında önlisanstan 80 puan almak için 69-70 net yapmak gerekmişti. Son 3-4 çift yılın kpss net karşılıklarını analiz ederek yapmanız gereken minimum net sayısını yaklaşık olarak belirleyebilirsiniz.   
  5. Güçlü-zayıf yanların neler? Sayısala mı sözele mi daha yatkınsın? KPSS adayı güçlü ve zayıf yanlarını iyi analiz etmelidir. Hangi dersleri severek çalışıyor, kolay anlıyor, sınavlarda iyi yapıyor; hangilerinde zorlanıyor tespit etmelidir. Böylece hazırlık sürecinde hangi derslere ne kadar ağırlık vereceğini belirlemeli, çalışma programlarını ve hedeflerini buna göre düzenlemelidir. Örneğin mezun olduğu bölüm itibariyle matematiği zayıf bir aday, rakiplerine farkı matematikten atacağını gözden kaçırmamalı, hedefi çok yüksek olmasa da çalışma programında matematiğe önemli bir yer vermelidir. Diğer taraftan genel yetenek kısmında çok iyi olduğunu düşünen bir aday kendini tamamen genel kültür kısmına kaptırmamalı, yetenek kısmından düzenli tekrar yapmadan 25 üzeri netler çıkarmanın çok da kolay olmayacağını unutmamalıdır.
  6. Hedefe giden yolda her bir dersten minimum yapman gereken net sayısı kaç olmalı? Yukarıdaki soruları cevaplayan bir aday artık nokta atışı hedeflere odaklanabilir. Örneğin, 2018 verilerine göre,  84 puan almak için 82 civarı net yapması gereken, matematiği de zayıf olan önlisans öğrencimize bir bakalım. Standart sapmaların sonucu pek etkilemediği mevcut durumda bir GY neti bir GK netine eşit puan getirmektedir. Bu aday kabaca 41 GY + 41 GK neti yaparak 87 puan alabilecektir. Ancak, temeli olmayan bir öğrenci bile düzenli çalışarak 41 GK netini geçebilmektedir. Sınava sıkı hazırlık yapan ortalama bir öğrenci 24 civarı da Türkçe neti yapmaktadır. Bu hesaba göre hayali öğrencimizin 17 tane de matematik neti çıkarması gerektiği gözükmektedir. Her ders için kendi performansını az çok bilen bir aday bu analizi yaptığında elinde her ders için somut net hedefleriyle çalışmaya başlayacaktır. Böylece hedefe daha iyi odaklanacak, daha motive çalışacaktır.

 

ALFA Akademi / Rehberlik Servisi
18.09.2021
 ÜCRETSİZ GÜMÜŞ NOTLAR 20.01.2023
 AÖF not hesaplama robotu 21.11.2022
Anadolu AÖF Vize Gümüş Notlarımız hazır
2024 KPSS'ye hangi alandan hazırlanmalı?
2023 İcra Müdür Yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanılmalı?
Atatürk Üniversitesi (ATA AÖF) Güncellenen ders özetleri
AÖF dönem sonuna nasıl hazırlanmalı?
Anadolu AÖF Güncellenen Ders Özetleri ve Çözümlü Soru Bankaları
AÖF YAZ okulu nedir? Kimler yararlanabilir?
AÖF Not Hesaplama Robotu
Açıköğretim Mezunları İçin Yüksek Lisans
AÖF'te Çalıştığınız Kitap Değişmiş Olabilir!
AÖF NOT HESAPLAMA ROBOTU
Dönem not hesaplama robotu için tıklayınız

CANLI REHBERLİK

ANADOLU AÖF Akademik Takvim
2022-2023 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ATA AÖF Akademik Takvim
2022-2023 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ONLİNE DERS
Matematik 1-2, Genel Mat, İngilizce 1-2, Genel Muhasebe 1-2, ve İktisata Giriş 1-2, Maliye Politikası-2, Mikro İktisat ve diğer dersler için online / uzaktan eğitimlerimiz devam etmektedir.

 
Facebook
üzerinden takip et

Rehberlik panelinden Online soru sor

Kurs Merkezimize
ulaşın

KPSS panelinden
soru sorun
 
Alfa Bilgisayar Tek.Yay.Ltd. Şti.© 1997
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Karyağdı/4 Sokak Alfa Akademi Ap.No:17 Elmalı / Antalya
bilgi@akademiaof.com Tel: 0312 346 40 30
Whatsapp : 0530 411 66 30