AKADEMİ AÖF
"tek günde ders geçme tekniği"
28 yıllık ALFA Akademi güvencesiyle
AÖF koordinatörü / Rehber öğretmen  
Sinan Hoca: 0530 411 66 30   
Yeni üyelik    |    Üye Paneli
 
   

     

2023 İcra Müdür Yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanılmalı?

2023 İCRA MÜDÜR ve İCRA MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAVINA HAZIRLIK

    Adalet Bakanlığı yazılı ve sözlü sınavla 700 adet İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı alacaktır. Sınava 35 yaşını aşmamış, hukuk fakültesi ve ön lisans adalet mezunları katılabilecektir. Sınava başvurmak için Adalet Bakanlığı personeli olma şartı kaldırıldı.

Sınav Başvuru Tarihi  : 7-14 Kasım 2019

A- YENİ YAZILI SINAV
Yazılı Sınav Tarihi       : 28 Aralık 2019
Sınav Yeri                   : Ankara
Sınav Süresi               : 90 dakikadır.
Sınavı Yapan Kurum  : ÖSYM

Genel Yetenek-Genel Kültür Testi: Toplam 35 Soru

1- Türkçe                                            10 SORU
2- Matematik                                    10 SORU
3- Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi     5 SORU
4- Türk Kültür ve Medeniyetleri         5 SORU
5- Temel Yurttaşlık Bilgisi                  5 SORU

Alan Bilgisi Testi: Toplam 35 Soru

1- Türk Ticaret Kanununun başlangıç hükümleri, tacirleri düzenleyen birinci kitabın birinci kısmı, ticaret şirketlerinin genel hükümlerini düzenleyen ikinci kitabın birinci kısmı, kıymetli evrakı 4 düzenleyen üçüncü kitabı ve deniz ticaretinde cebri icraya ilişkin özel hükümleri düzenleyen beşinci kitabın sekizinci kısmı (8 SORU)
2- İcra ve İflâs Kanunu, İcra ve İflâs Kanununun Tatbikatına Dair Nizamname, İcra ve İflâs Kanunu Yönetmeliği (12 SORU)
3- Harçlar Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Katma Değer Vergisi Kanunu (6 SORU)
4- Türk Borçlar Kanununun genel hükümlerini düzenleyen birinci kısmı (5 SORU)
5- Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Bölge Adliye ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Cumhuriyet Başsavcılıkları İdari ve Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmeliğin Dördüncü Kısmı, Tebligat Kanunu ve Tebligat Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik (4 SORU)

B- SÖZLÜ SINAVA KATILMAYA HAK KAZANMA
     Adayların, Genel Yetenek Genel Kültür testi 20 tam puan üzerinden, Alan Bilgisi Testi 80 tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. (Genel Başarı Puanı hesaplanırken GY-GK’nın ağırlığı 20, Alan Bilgisi’nin ağırlığı 80 olarak alınacak demektir.) Sınavda yanlış doğruyu götürmeyecek, sadece adayın doğru işaretlediği sorular dikkate alınacaktır. Yazılı sınavda yüz tam puan üzerinden Genel Başarı Puanı en az yetmiş olmak kaydıyla en yüksek puan alandan başlamak üzere, kadro sayısının 2 katı yani 1.400 aday sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaktır.

C- NASIL BİR MESLEK (SIKÇA SORULAN SORULAR)

  1. İcra Müdürü, İcra Müdür Yardımcısı ne iş yapar?

İcra Mahkemelerinin gözetiminde icra konularıyla ilgili karar vericilerdir. İcra hakimi, İcra katipleri, icra avukatları ve katipleriyle birlikte çalışırlar. İcra dairesinde amir konumundadırlar. İcra memurlarının hazırladıkları dosyaları kontrol edip, onaylarlar. İş yoğunlukları, bulunulan il ve ilçeye göre değişir. Büyük şehirler daha yoğundur. Hakim ve savcılar gibi zorunlu yer değişikliğine tabidirler.

  1. İcra Müdürü ile Müdür Yardımcılığı arasında ne fark var?

Sözlü sınavı kazanan adayların ataması kura ile yapılır. Müdür mü yardımcı mı olacağınız ilk olarak bu kurada belirlenir. Ama meslek sürecinde ikisi arasında geçişler normaldir. Müdürlük için sınav vs yoktur. Görev geçişlerinde genelde kıdeme bakılır.  İki unvan arasında maaş farkı yok denecek kadar azdır.

  1. İcra Müdürlüğü Maaşları ne kadar?

İcra Müdürü ve İcra Müdür yardımcılarının maaşları 2019 yılı itibariyle 4.500 TL. civarındadır. 2023 yılının Ocak ayı itibarıyla maaşların çok artacağı beklenmektedir.

D- YENİ SINAVA NASIL HAZIRLIK YAPILMALI
     Yeni yazılı sınavda soru sayıları azaltılmış, Genel Yetenek-Genel Kültür ve Alan Bilgisi bölümlerinden 50’şer soru yerine 35’er soru sorulacaktır. Sınav süresi de 110 dakikadan 90 dakikaya düşürülmüştür. Ancak bölümlerin Genel Başarı Puanına olan etkileri değişmemiştir. Hala alan bilgisi bölümünün ağırlığı %80’dir. Yani, standart sapmalar ihmal edilirse, her bir alan bilgisi sorusu tam 4 GY-GK sorusuna bedeldir. Dolayısıyla yazılı sınava hazırlık yaparken de GY-GK kısmını ihmal etmeden, ağırlığı Alan Bilgisi konularına vermek gerekmektedir.
    ÖSYM’nin geçmiş yıllarda sorduğu sorulara bakıldığında, alan bilgisi genel olarak meslekle ilgili kanunlar ve ilgili yönetmelik metinlerinden geldiği görülmektedir. Soruların zorluk seviyesi orta derecededir. Soru gelen başlıca kanunlar şunlardır: Türk Ticaret Kanunu, İcra ve İflâs Kanunu, Harçlar Kanunu, Damga Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Tebligat Kanunu.
    Genel Yetenek-Genel Kültür bölümü soruları da KPSS B grubu soruları ayarında, hatta bazı bölümleri itibarıyla biraz daha kolay sorulmaktadır. Örneğin Matematik ve Türkçe KPSS zorluk seviyesine yakınken, inkılap tarihi ve vatandaşlık soruları KPSS’de daha zor gelmektedir.
    Sözlü sınava katılabilmek için 70 puan almak gerekmektedir. Geçmiş sınavlarda 35 GY-GK, 35 Alan Bilgisi doğrusu 70 puan için yeterli oluyordu. Şimdi de benzer şekilde, 70 almak için her iki bölümden yaklaşık olarak 24-25 civarı doğru yapmak yeterli olacaktır. Ancak her ne kadar baraj 70 puan olsa da sınavın zorluk-kolaylık durumuna göre baraj yükselebilmektedir. 700 kişilik alım sayısı fena bir rakam değildir. Yine de barajın yükselme ihtimaline karşı 75-80 puanı hedeflemek yararınıza olacaktır. Diğer taraftan her bir alan sorusunun 4 GY-GK sorusuna eşit olacağı düşünülürse, puanınızı yükseltmek için çalışmalarınızda alan konularına ağırlık vermeniz akıllıca olacaktır.        

E- SINAVA AZ BİR ZAMAN KALMIŞKEN HANGİ KAYNAKLARDAN HAZIRLIK YAPILMALI?
    Kapsamlı ve zamana yayılmış bir hazırlık süreci için süre oldukça kısıtlı. Henüz İcra Müdür Yardımcılığı sınavına hazırlığa başlamadıysanız ya da son 1-2 ay kala farklı kaynaklardan tekrar yapmak istiyorsanız Akademi AÖF yayınlarının kısa ders özetlerinden faydalanabilirsiniz. www.akademiaof.com internet sitesinden online olarak dersleri PDF formatta satın alıp hemen çıktısını alarak hızlı bir şekilde hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz.

 

ALFA Akademi / Rehberlik Servisi
20.08.2023
 ÜCRETSİZ GÜMÜŞ NOTLAR 22.05.2024
 AÖF not hesaplama robotu 11.01.2024
2024 KPSS'ye hangi alandan hazırlanmalı?
2023 İcra Müdür Yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanılmalı?
Atatürk Üniversitesi (ATA AÖF) Güncellenen ders özetleri
AÖF YAZ okulu nedir? Kimler yararlanabilir?
Anadolu AÖF Vize Gümüş Notlarımız hazır
AÖF dönem sonuna nasıl hazırlanmalı?
Anadolu AÖF Güncellenen Ders Özetleri ve Çözümlü Soru Bankaları
AÖF Not Hesaplama Robotu
Açıköğretim Mezunları İçin Yüksek Lisans
AÖF'te Çalıştığınız Kitap Değişmiş Olabilir!
AÖF NOT HESAPLAMA ROBOTU
Dönem not hesaplama robotu için tıklayınız

CANLI REHBERLİK

ANADOLU AÖF Akademik Takvim
2023-2024 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ATA AÖF Akademik Takvim
2023-2024 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ONLİNE DERS
Matematik 1-2, Genel Mat, İngilizce 1-2, Genel Muhasebe 1-2, ve İktisata Giriş 1-2, Maliye Politikası-2, Mikro İktisat, Türk Dili 2 ve diğer dersler için online / uzaktan eğitimlerimiz devam etmektedir.

 
Facebook
üzerinden takip et

Rehberlik panelinden Online soru sor

Kurs Merkezimize
ulaşın

KPSS panelinden
soru sorun
 
Alfa Bilgisayar Tek.Yay.Ltd. Şti.© 1997
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Karyağdı/4 Sokak Alfa Akademi Ap.No:17 Elmalı / Antalya
bilgi@akademiaof.com Tel: 0312 346 40 30
Whatsapp : 0530 411 66 30