AKADEMİ AÖF
"tek günde ders geçme tekniği"
26 yıllık ALFA Akademi güvencesiyle
AnadoluAÖF koordinatörü  
İskender Hoca: 0506 023 8428 
ATA AÖF koordinatörü  
Kemal Hoca: 0530 411 6630 
Yeni üyelik    |    Üye Paneli
 
   

     

2. üniversite kapsamında hangi bölüm daha iyi?

2. üniversite kapsamında hangi Açıköğretimi okumak daha avantajlı?

Örgün üniversite okuyanlara Açıköğretimden ikinci bir bölüm bitirmek isteyenler için tanınan hak kapsamında İstanbul, Atatürk ve Anadolu Üniversitelerinin Açıköğretim/Uzaktan eğitim bölümlerini seçerken aşağıdaki kriterlere göre bir seçim yapmalısınız.

1- Özel sektörde iş bulmak istiyorsanız bölümlerin belirgin olarak diğerlerinden çok avantajı olmamakla birlikte Önlisans için Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, İş Sağlığı ve Güvenliği, Yaşlı Bakımı, Çocuk Gelişimi gibi bölümler okunabilir. Lisans olarak Havacılık Yönetimi, İletme, İktisat ve Maliye bölümleri okunabilir.

2- Devlet kurumunda KPSS ile memur olmak istiyorsanız yine belirli bir bölümün baskın farkı olmamakla birlikte Lisans bölümlerinden Sosyal Hizmet, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, İşletme, Maliye ve İktisat bölümleri okunabilir. Eğer KPSS'ye A grubundan hazırlık yapacaksanız gösterilen derslerin Uzmanlık sınavlarına da yardımcı olması açısından Maliye ve İktisat okumanız daha avantajlı olacaktır. Önlisans olarak Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Emlak ve Emlak Yönetimi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Yerel Yönetimler bölümleri okunabilir ve atama puanları -mezun sayıları az olduğu için- diğer bölümlere göre daha düşük durumda.

Üniversite seçimi konusunda farklı görüşler olsa da biz Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini okumanızı tavsiye ediyoruz. Bir yıl içinde güz ve bahar dönemlerinin devamında 2019 yılında uygulanmaya başlayan yaz okulu ile 5 derse kadar ek ders alarak kaldığınız dersleri daha rahat verebiliyorsunuz hatta üstten bile ders alabiliyorsunuz. Anadolu Üniversitesinde Genel Not Ortalamanız 2,0 ve üstündeyse sınavlardan 30 puanla bile geçiyorsunuz. Örneğin bir yıl içinde aldığınız 10 dersin 3 tanesinden 50 puan, 7 tanesinden 30-40 puan arasında bile alsanız hem GNO 2,0 ve üstünde geliyor hem de tüm derslerden geçmiş sayılıyorsunuz.

Bölümleri tavisye ederken geçen 7 yılın atama sayıları ve taban puanlarını dikkate alarak seçim yaptık. Bu bölümlere şu an başlamış olsanız bile en erken 2-4 yıl sonra bitreceğinizi düşünürsek aynı atama sayıları ve puanlar devam etmeyebilir. Yine de mevcut şartlara göre bu bölüm haricindekileri okumanızı çok tavsiye etmiyoruz.

Lisans mezunu olanların KPSS'ye en üst öğrenim düzeyinden başvuru yapmaları gerektiği için Lisansı bitirdiyseniz ve devlette bir memuriyete girmek istiyorsanız Önlisans bölüm okumanızın size hiç bir faydası olmayacaktır.

2 yılık önlisans okuduktan sonra lisans tamamlama amacınız varsa AÖF Büro Yönetimi veya işletme okuyup DGS ile AÖF İşletme Lisans tamamlamak en kolay bir yöntemdir. Örgünden üniversite okumanızda bir engel yoksa ve YKS ile 4 yıllık bir üniversite kazanmak - özellikle Mühendislik kazanmak sizin için çok zorsa AÖF'ten 2 yıllık Tarım okuyup sonrasında DGS ile kolay bir şekilde Ziraat Mühendisliği Bitki Koruma, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri veya Tarım Ekonomisi bölümlerini bitirerek de hem Lisans mezunu olursunuz hem mühendis diplomanız olur hem de Ziraat Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı'na kolayca atanabilirsiniz.

Bu bölümleri okurken 2022 Önlisan veya Lisans KPSS'ye online eğitimle hazırlanacaklar için tavsiyemiz :
2022 KPSS Lisans canlı kurslar     2022 KPSS Lisans online kurslar

2022 KPSS Önlisans Canlı kurslar     KPSS Önlisans online kurslar

2022 DGS Canlı ders veren kurslar     2022 DGS Online kurslar

ALFA Akademi rehberlik servisi olarak hepinize başarılar dileriz.

Sinan GÜZEL
KPSS Uzmanı
www.kpssrobotu.com

Akademi AÖF
10.09.2021
 ÜCRETSİZ GÜMÜŞ NOTLAR 19.05.2022
 AÖF not hesaplama robotu 29.04.2022
2022 KPSS'ye hangi alandan hazırlanmalı?
AÖF dönem sonuna nasıl hazırlanmalı?
2022 KPSS'ye nasıl hazırlanmalı?
2. üniversite kapsamında hangi bölüm daha iyi?
2021 İcra Müdür Yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanılmalı?
Anadolu AÖF Güncellenen Ders Özetleri ve Çözümlü Soru Bankaları
Anadolu AÖF Gümüş Notlarımız hazır
AÖF YAZ okulu nedir? Kimler yararlanabilir?
Uzaktan Eğitimde Açılan Dersler
AÖF Not Hesaplama Robotu
Açıköğretim Mezunları İçin Yüksek Lisans
AÖF'te Çalıştığınız Kitap Değişmiş Olabilir!
AÖF NOT HESAPLAMA ROBOTU
Dönem not hesaplama robotu için tıklayınız

CANLI REHBERLİK

ANADOLU AÖF Akademik Takvim
2020-2021 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ATA AÖF Akademik Takvim
2020-2021 Güz, Bahar ve Yaz dönemi akademik takvim için tıklayınız.

ONLİNE DERS
Matematik 1-2, Genel Mat, İngilizce 1-2, Genel Muhasebe 1-2, ve İktisata Giriş 1-2, Maliye Politikası-2, Mikro İktisat ve diğer dersler için online / uzaktan eğitimlerimiz devam etmektedir.

 
Facebook
üzerinden takip et

Rehberlik panelinden Online soru sor

Kurs Merkezimize
ulaşın

KPSS panelinden
soru sorun
 
Alfa Bilgisayar Tek.Yay.Ltd. Şti.© 1997
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Demetevler 401. cadde (eski 9.cad.) No:11/1-2 Yenimahalle / ANKARA
Hastane Metro Durağı yakını
bilgi@akademiaof.com Tel: 0312 336 12 13